Լեհաստանի Սենատն ի նշանավորումն Լեհաստանում հայերին տրված հատուկ արտոնության 650-ամյա հոբելյանի` ընդունել է բանաձեւ
Լեհաստանի Հանրապետության Սենատն ի նշանավորումն Լեհաստանում հայերին տրված հատուկ արտոնության 650-ամյա հոբելյանի` ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակության ներկայությամբ հոկտեմբերի 19-ի նիստում ընդունել է բանաձեւ:
Բանաձեւում Լեհաստանի Հանրապետության Սենատը շնորհավորում է հայերին ունեցած ձեռքբերումների համար, շնորհակալություն հայտնում լեհական մշակույթում ունեցած ներդրման համար, ինչպես նաեւ Լեհաստանի պատմության մեջ ստեղծագործ ներգրավվածության համար:
Բանաձեւի ընդունումն ուղեկցվել է «Հայերը Լեհաստանում» ցուցահանդեսի բացմամբ, որի ընթացքում Արա Բաբլոյանը հանդես է եկել ելույթով:
«Մեծարգո՛ պարոն մարշալեկ,
նախ եւ առաջ ցանկանում եմ իմ շնորհակալությունը հայտնել հարգարժան պարոն Կարչեւսկուն՝ Լեհաստանի Հանրապետություն պաշտոնական այց կատարելու հրավերի, ցուցաբերվող ջերմ ընդունելության եւ, իհարկե, հայ եւ լեհ ժողովուրդների բարեկամությունը խորհրդանշող այս ցուցահանդեսը կազմակերպելու համար: Նման նախաձեռնությունները, անշուշտ, իրենց կարեւոր տեղն ունեն երկու ժողովուրդների միջեւ բարեկամության ամրապնդման գործում:
Պատմական աղբյուրները փաստում են, որ հայ եւ լեհ ժողովուրդներն իրար ճանաչել են սկսած 9-րդ դարից, երբ դժվար հանգամանքների ներքո հայ ժողովրդի որոշ հատված ստիպված էր լքել իր հայրենի բնօրրանը: Նրանց մի մասը բնակություն հաստատեց Լեհաստանի հյուրընկալ հողում: Լեհ ժողովուրդը, ինչպես նաեւ լեհ թագավորներն ու իշխանավորները, սիրալիր եւ բարեհաճ վերաբերմունք են ցուցաբերել տեղի հայ բնակչության նկատմամբ, վերջիններիս տվել մի շարք արտոնություններ:
Այսօրվա ցուցահանդեսին ներկայացվող արժեքավոր նյութերը մեր ժողովուրդների բազմադարյա ամուր բարեկամության անխոս վկայություններն են:
Լեհաստանի հայ համայնքի կազմավորման 650-ամյակը նշանավորվում է Լեհաստանի տարբեր քաղաքներում կազմակերպվող զանազան միջոցառումներով: Օգտվելով առիթից` ցանկանում եմ իմ խորին երախտագիտությունը հայտնել Լեհաստանի իշխանություններին` մեր հայրենակիցների հանդեպ ցուցաբերվող բարյացակամ վերաբերմունքի համար:
Բազմադարյա ներկայության ընթացքում հայերն իրենց ներդրումն են ունեցել Լեհաստանի հասարակական կյանքի տարբեր ոլորտներում՝ տալով բազմաթիվ հայտնի անուններ: Մեծ է անվանի այն մարդկանց քանակը, ովքեր ունեն հայկական արմատներ եւ ինչպես լեհ, այնպես էլ հայ ժողովրդի հպարտությունն են:
հայ եւ լեհ ժողովուրդների դարերի քննություն անցած բարեկամությունն այսօր մեր միջպետական սերտ հարաբերությունների հիմնաքարերից է: Հատկանշական է, որ այս տարի լրանում է Հայաստանի եւ Լեհաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը: Անցած 25 տարվա ընթացքում հայ-լեհական միջպետական հարաբերությունները փոխադարձ վստահության եւ բարեկամության մթնոլորտում վերընթաց զարգացում են ապրել: Ցանկանում եմ հույս հայտնել, որ մեր երկրների խորհրդարաններն իրենց կարեւոր ներդրումը կունենան այդ հաստատուն հենքի վրա հիմնված հայ-լեհական միջպետական համագործակցության հարստացման գործում: Պարոն Կարչեւսկու եւ պարոն Կուհչինսկու հետ կայացած հանդիպումների ժամանակ հանգամանալի անդրադարձել ենք հայ-լեհական միջխորհրդարանական հարաբերություններին: Իմ պատրաստակամությունն եմ հայտնում առավել խորացնելու մեր խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունները եւ ակտիվացնելու պատգամավորական բարեկամական խմբերի միջեւ կապերը:
Լեհաստանի եւ լեհ ժողովրդի վերաբերմունքը հայ ժողովրդի նկատմամբ դրսեւորվեց նաեւ 2005 թվականին, երբ Լեհաստանի Սեյմում ընդունվեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւ, ինչի համար մենք շնորհակալ ենք:
Հարգելի՛ ներկաներ,
եզրափակելով խոսքս` եւս մեկ անգամ իմ երախտագիտությունն եմ հայտնում այս արժեքավոր ցուցահանդեսի բացման կապակցությամբ:
Վստահ եմ, որ հայ-լեհական բարեկամությունն ունի գերազանց ապագա, եւ մենք պատրաստ ենք աշխատել մեր լեհ գործընկերների հետ` հանուն այդ ապագան կերտելու եւ հանուն հաջորդ սերունդներին հայ-լեհական բարեկամության ոգին փոխանցելու»,-ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:

Senate of Poland Adopts a Resolution on the 650th Jubilee of Granting the Armenians the First Privilege in Poland
At October 19 sitting the Senate of the Republic of Poland adopted a resolution on the 650th anniversary of granting the Armenians the first privilege with the presence of the delegation led by the RA NA President Ara Babloyan.
In the resolution the Senate of the Republic of Poland congratulates the Armenians for their achievements, thanks them for their contribution to Polish culture and creative presence in the history of Poland.
The adoption of the resolution was accompanied by the opening of the exhibition “Armenians in Poland,” when Ara Babloyan delivered a speech:
“Dear Mr Marshal,
First of all I would like to thank distinguished Mr Karczewski for the invitation of paying official visit to the Republic of Poland, for the warm reception and, of course, for organizing this exhibition symbolizing the friendship of the Armenian and Polish peoples. Such initiatives, certainly, have their important place in strengthening of the friendship between the two peoples.
Historical sources document t h at the Armenian and Polish peoples have recognized each other beginning from the 9th century, when under hard circumstances some part of the Armenian people had to leave their homeland. Part of them settled in the hospitable land of Poland. The Polish people, as well as the Polish kings and princes showed amiable and kind attitude towards the Armenian population, and granted a series of privileges.
The precious materials being presented at today's exhibition are the silent evidence of many centuries' firm friendship.
The 650th anniversary of the formation of Poland's Armenian community is marked with various events being organized in different cities of Poland. Taking the advantage I would like to express my deepest gratitude to the authorities of Poland for the kind attitude towards our compatriots.
In many centuries of presence the Armenians had their contribution to different spheres of Poland's public life, giving numerous well-known names. The number of well-acclaimed people, who have Armenian roots, is great, and they are the pride of the Polish, as well as the Armenian people.
The friendship of the Armenian and Polish peoples that has passed examination through centuries today is one of the main cornerstones. It is significant that this year sees the 25th anniversary of diplomatic relations between Armenia and Poland. During the past 25 years the Armenian-Polish inter-state relations have highly developed in the atmosphere of mutual trust and friendship. I would like to express hope that the parliaments of our countries will have their important contribution to the enrichment of the Armenian-Polish inter-state cooperation based on that constant basis. During the meetings with Mr Karczewski and Mr Kuchciński we touched upon in detail the Armenian-Polish inter-parliamentary relations. I express my readiness to further deepen the relations between our parliaments and activate the ties between the Parliamentary Friendship Groups.
The attitude of Poland and Polish people towards the Armenian people was shown also in 2005, when a resolution recognizing the Armenian Genocide was adopted in the Sejm of Poland, for which we are thankful.
Concluding my word, once again I would like to express my gratitude on the occasion of the opening of this valuable exhibition.
I am sure that the Armenian-Polish friendship has an excellent future, and we are ready to to work with our Polish colleagues for building that future and passing the spirit of the Armenian-Polish friendship to the next generations,” the RA NA President said.